Nigdy nie widzieliśmy tak szczegółowego modelu zdalnie sterowanego ciągnika John Deere 9620RX. Zapytaliśmy więc modelarza Romana Hanela o jego ciągnik...
Jak długo budujesz modele RC i jakie były Twoje początki?
Moje początki w modelarstwie były związane z samolotami. Ale jak trafiłem do inżynierii naziemnej? To jest w pewnym sensie zabawne. Na Boże Narodzenie 2018 roku kupiliśmy z żoną konsolę do gier Xbox i oczywiście Farming Simulator. Bardzo mi się to podoba, więc zacząłem szukać w internecie tutoriali dotyczących przebudowy. Wyruszyłem więc na moją pierwszą przebudowę.
Jaki był pierwszy model Brudera, który przebudowałeś i "ruszyłeś"?
Pierwszym modelem był New Holland T7. Wtedy był jeszcze prosty, serwonapęd 360°, nic zbyt skomplikowanego. Kiedyś pomyślałem, że potrzebuje jakiegoś wyzwania, a zwłaszcza czegoś, czego nie widuje się zbyt często na imprezach w kraju. Dlatego też wybór padł na 9RX. Oczywiście jak przyjechał i rozebrałem go na części, to nie spałem przez jakieś 2 noce, żeby sprawdzić czy dam radę.
Konwersja gąsienicowa John Deere 9620RX wygląda świetnie, ile czasu zajmie zbudowanie w pełni funkcjonalnego modelu RC?
Około 3 miesięcy zajęło mi doprowadzenie go do stanu ruchomego modelu i świecenia. Jednak do stanu, który można oglądać teraz, to były dwa lata pracy w etapach. Zawsze najgorsze są detale, a że jestem wielkim detailerem, to po prostu musiało tak być.
Jakie części są do tego potrzebne? Czy robisz je wszystkie sam?
Gdybyśmy wymienili tutaj wszystkie części, to powstałaby mała książka. Główne części to oczywiście silniki i przekładnie. Silniki te są sterowane przez dwa sterowniki (osobno prawa/lewa strona). Drugą integralną częścią jest serwo zakrętu o sile 48 kg/cm. Jest też moduł świetlny, moduł dźwiękowy, włączniki świateł, zestaw 24 kanałów oraz łącznie 8m kabli i prawie 60 diod LED.
Co potrafi ten John Deere po Twojej "interwencji"?
Model jeździ do przodu/do tyłu, skręca (elektronicznie ustawiany mechanizm różnicowy), światła postojowe, światła mijania, kierunkowskazy, światła robocze przód/dach/tył sterowane osobno, sygnalizatory, dźwięk silnika. Modyfikacja modelu była konsultowana bezpośrednio z managerem ciągników John Deere na Czechy, więc staraliśmy się zrobić wszystko zgodnie ze świetnym oryginałem.
Jaki inny model Brudera masz na celowniku do przerobienia?
Nie mam jeszcze na oku innego modelu. Wciąż modyfikuję swój. W 2020 roku przerabiam jeszcze bocznicę z wysypiskiem w Krampe, więc ciągłe modyfikacje sprawiają, że jestem dość zajęty.
Jakie jest Twoje marzenie modelarskie, czy masz jakiś wymarzony model?
Od zawsze miałem marzenie modelarskie. A jest nim posiadanie modelu, który będzie się naprawdę podobał ludziom na imprezach. Mieć model, który nie jest tylko widziany i który mnie satysfakcjonuje. Lubię pomagać innym modelarzom przy różnych gadżetach i elektronice.
Twój ciągnik jest naprawdę zgrabny, czy zdobyłeś nim jakieś nagrody?
Nie nagrody bezpośrednio, ale o modelu pisano w różnych magazynach, takich jak RCModels, w gazecie Deník, a największym wyróżnieniem jak dotąd był niemiecki magazyn TruckModell.
Czy robisz również konwersje na zamówienie, czy budujesz tylko dla własnej przyjemności?
Nie robię konwersji na zamówienie. Jest to tylko dla mojej własnej przyjemności. Jak już wcześniej pisałem, pomagam innym modelarzom w różnych sprawach związanych z elektroniką i oświetleniem.